hullik a, hullik a sárga virágpor.
Fönt meg a felhők szállnak az égen,
bodzafehéren, bodzafehéren.
Szállj, szállj felhő,
pamacsos,
hullj le, te zápor,
aranyos,
hullje le, te zápor,
égi virágpor,
égen nyíló bodzavirágból.
/ Nemes Nagy Ágnes: Tavaszi felhők/
![]() |
Fekete bodza (Sambucus nigra) |
Egyik kedvenc gyógynövényem. Elbűvöl virágjának illata, formája és természetesen a gyógyhatása is. Nézzük csak, mit is tud ez a növényke!
Cserje vagy fa formájában találkozhatunk vele, úton, útfélen. Ha gyűjtjük, érdemes forgalmas úttól messze keresgélni, a bogarakat jól kirázni belőle!.
Virágja sárgásfehér, erős illata van. Termése lilásfekete, vérvörös nedvvel, innen ered a festőbodza elnevezés.
Már a mitológiában is fontos szerepet kapott, a germánok szerint a bodza a védelmező istennőnek adott otthont, azaz Holle anyónak. Egyes helyeken boszorkányos tulajdonságai miatt félték, másutt a rontó erőket távol tartó növényként tisztelték. Volt, ahol úgy vélték, hogy a bodzabokor alatt nem szabad elaludni, mert elvarázsolja az embert. Egy a lényeg; bodzafát kivágni tilos, mert bűvös ereje van! Ha mégis erre vetemednénk, kéretik előtte énekelni, hogy a tündérek még idejében elmenekülhessenek róla!
Történelmi bodzamag leletek bizonyítják, hogy ezt a fát már ősidők óta használták. Régen az egész növényt felhasználták, kérgéből lapátnyelet, hálóvarró tűt, furulyát, leveléből, bogyójából festéket készítettek.
Ma már csak a gyógyhatása és táplálkozási szerepe ismert.
Gyógyításra a szárított virágot használjuk.
A zöld részeket, a kocsányt is el kell távolítani, mert "mérgező". A mérgezőt azért tettem idézőjelbe, mert az öreg levelek hánytató, hashajtó hatásúak lehetnek túladagolás esetén. A fiatal levelét felhasználják teákhoz, reumás megbetegedéseknél segíthet. de a kereskedelemben leginkább a virága kapható. Az éretlen, nyers bogyóját tilos fogyasztani, szélsőséges esetben akár halált is okozhat!
![]() |
Csak akkor, ha teljesen érett!!! |
Belsőleg a bodzavirág teaként izzasztó hatású, nátha és láz ellen tökéletes háziszer. Légúti megbetegedés esetén segíti a váladék felszakadását, gargarizálóként is alkalmazhatjuk. Vértisztító és vizelethajtó.
Az érett(!) bogyójából főzött lekvár (ősszel) enyhe hashajtó, fájdalomcsillapító, immunerősítő és izzasztó hatású. A, B, C vitamint és vasat, káliumot, magnéziumot foszfort, folsavat és antociánokat is tartalmaz, amelyek nagyon hatékonyak különböző bakteriális fertőzések, rák és a cukorbetegség esetén.
A bogyóból készül még bor és pálinka is.
Külsőleg duzzanatok és gyulladások kezelésére is alkalmas.
![]() |
A bodzavirágból készült szörp jól lehűtve, citrommal természetes frissítő, sörtésztában kisütve pedig ínyenc csemege. |
/forrás: wikipédia, Zöldpatika c. könyv/
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése